Skip to main content
/

Aşırı Sıcak ve Güneş Hasarı

Bitkilerimiz aşırı sıcak ve aşırı güneşe maruz kalınca hasar görebilir.

Bilindiği gibi çok çok sıcak günler geçirmekteyiz. Sıcak hava dalgası ile bölgemizde, mevsim normallerinin 8-10 derece üzerinde bir sıcaklık yaşıyoruz ve bu süreç 10 gün daha devam edecekmiş.

Bitkilerimizin bu sıcaklığa karşı dirençli olabilmesi ve en az sorunla bu günleri atlatabilmesi için geçen hafta paylaştığım gibi Silicea remedisi kullanımını öneriyorum. Haftada bir uygulanırsa yeterlidir.   

Bu arada “mum dibini aydınlatmazmış”sözü benim için maalesef geçerli oldu. Sulama sistemimizdeki teknik bir arıza nedeniyle çiftliğimizin bir bölümünü uzun süredir sulayaöıyorduk. Yabani otlarda küçük fidanlarımızın boyuna ulaşması ve temizliklerini yapamamamız neticesinde fidanların durumunu, sağlığını gözden kaçırdım.

Sulayamadığımız ot basmış bölgeyi dün itibariyle misina ile biçerek fidanları açığa çıkardık. Resimlerde gördüğünüz gibi bazıları ısı hasarı bazıları güneş yanığına maruz kalmış.

Aslında çevresinde büyümüş otların nispeten gölge yapması, fidanların bu kadar az hasar ile sulayamadığımız dönemi atlatmalarına neden olduğunu düşünüyorum.

Şimdi hasarlı bu bitkilerimizin tedavisini yapacağız.

Nasıl ve ne ile mi?

Tabii ki Agrohomeopati ile 

Yanıklar için kullandığım Cantharis remedisinden bir tedavi suyu hazırlayıp kök bölgelerine vereceğim.

Bir hafta sonraki durumlarına göre doz tekrarı yapabilirim.

Takipte kalın 

Teşekkürler homeopati, teşekkürler Samuel Hahnemann.