Skip to main content
/

Bir Agrohomeopati uygulama eğitim ardından..

Bitki hastalıklarının tedavisi ve bitki zararlılarıyla mücadelenin, doğal (zehirsiz) bir yöntem olan Agrohomeopati ile yapıldığı Gülderman Çiftliğin’de meyve /sebze/ fide üreticileri ve homeopat eczacılardan oluşan katılımcı gurubu ile karşılıklı etkileşim ve bilgi paylaşımları yaparak çok verimli bir uygulama eğitimini gerçekleştirdik.

 

Katılımcılar daha önce aldıkları teorik eğitimler ile yaptıkları her  biri çok değerli bir örnek olan tedavi uygulamalarını anlattılar. Üreticiler karşılaştıkları bitki problemlerini dile getirerek uygun remedi ve tedavi süreci konularında ilave bilgiler aldılar.

İlk bölümde bitkilerde kullanılacak homeopatik ilaçların yapım süreci anlatıldıktan sonra uygulamaya geçildi. Her katılımcı önce fungusların neden olduğu mantari hastalıklarda kullanılan remedilerden birini sonrada her bitki yetiştiricisinin büyük sorunu olan yaprakbitleri mücadelesinde kullanılan iki farklı remedinin yapımını bizzat gerçekleştirdi. Özellikle hazır remedisi bulunmayan bitki zararlıları için remedi hazırlayabilmek üreticiler için son derece önemli bir kazanım oldu.

 

 

İkinci bölümde tohumdan fideye, saksıdan seraya bahçeye tarlaya meyveliğe kadar her türlü koşulda kullanılan ekipman ve aparatlar tanıtılarak şartlara, arazi yapısına ve büyüklüğüne, bitki türü, boyutu, sayısı ve hastalığına ya da zararlısına göre tedavinin nasıl yapılacağı uygulamalı gösterildi.

  

   

Son olarak çiftlik gezisi ile hem hastalık ve bitki zararlısını önleyen kardeş bitkiler tanıtıldı hem de hastalıklı bitkiler incelenerek teşhisleri yapıldı. Dahaönce hastalanmış ve tedavi edilmiş bitki örnekleri üzerinde gözlem ve bilgilendirme ile eğitim tamamlandı.

Bu toplantıların bir başka değerli yanından söz etmeden geçemeyeceğim. Yurdun değişik yörelerinden gelen doğa dostu katılımcıların biribirleri ile tanışıp irtibat kurmuş olmaları, bilgi ve tercübelerini karşılıklı paylaşmaları, dostluklukların oluşması ve gelişmesi çok önemli bir kazanımlardır.

Bu eğitimde kendilerinin yaparak yanlarında götürdüğü iki remedi ile yapacakları tedavileri telegram gurubumuzda paylaşmalarını rica ederek katılımcı Agrohomeopat arkadaşlarımızı uğurladık.