Skip to main content

Agrohomeopati Kitap

Bilgi ve sipariş için whatsapp mesaj hattı +90 542 611 08 16

Agrohomeopati”, iki yüz yıldan uzun süredir insanlar için şifa kaynağı olan homeopati tedavi yönteminin, bitkilerde uygulanmasıdır. Bu tedavi yöntemi, bitkilerin şifasında da çok başarılıdır.

Bitki yetiştirilirken karşılaşılan hastalıklar ve bitki zararlılarıyla mücadelede çok önemli, doğal bir yöntem olan Agrohomeopati’yi anlattığım, ülkemizdeki ilk kaynak olan bu kitapta, kendi bilgi ve tecrübelerimin yanı sıra çeşitli kaynaklardan da faydalanarak elimden geldiğince kapsamlı bilgi vermeye çalışıp, sizlerin de bitkileriniz üzerinde bu uygulamaları etkin bir şekilde yapabilecek seviyeye ulaşmanıza yardımcı olmayı amaçladım.

 

Kitabın Doğa ve bitki dostu bahçıvan için HOMEOPATİ TEMEL BİLGİLERİ  başlıklı ilk bölümünde, tüm canlılara bütüncül olarak yaklaşarak sorunlara çare olmaya çalışan homeopati’nin felsefesi ve temel bilgileri yeralmaktadır. Bu bilgiler aynı zamanda agrohomeopatinin de temelini oluşturmakta olup, yöntemin anlaşılması bakımından sizler için faydalı olacaktır.

Sağlıklı toprak ve doğal dengenin bulunduğu ortamda bitkiler de sağlıklı, güçlü ve verimli olmakta, hastalık ve haşerelerden çok az etkilenmektedirler. Bu nedenle, ikinci bölümde,  Sağlıklı bitkilere sahip olmak ve haşereleri uzak tutabilmek için neler yapılabilir? başlığı altında, bitkilerinizi zarar görmekten uzak tutmanıza yarayacak öncelikli önerilerim bulunmaktadır.

Üçüncü bölümde ise;  Bitkinin hastalanması ve savunma sistemleri başlığı altında bitki yetiştiricisi için teknik bilgilerden bahsetmekteyim. İklim, çevre ve yetiştirme hasarları, bitki hastalıkları, bitki zararlılarının anlatıldığı bu bölümde, koruyucu önlemlerin yanı sıra sık görülen hastalıkların nasıl oluştuğu ve bazı önemli zararlıların yaşam döngüleri hakkında bilgi verdim. Ayrıca, bitkilerinizdeki mevcut durumu daha net tespit edebilmeniz açısından, bitki hastalıkları ve haşerelerin verdikleri zararları gösteren oldukça fazla görsel sundum. Bölümün sonunda haşerelerle beslenen ve doğal dengeyi sağlayan dost böcekler ve patojenlerin sebep olduğu hastalıkları önleme ve haşereleri uzaklaştırmak için bitkilerin sahip oldukları savunma sistemleri konusunda bilgiler yer almaktadır.

Bitki için homeopati AGROHOMEOPATİ TEMEL BİLGİLER VE UYGULAMALAR başlığı ile dördüncü bölümde hastalık teşhisi, ilaç seçimi ve tedavinin nasıl yapılacağı aktardım. Ayrıca bölümün sonunda, yapılan bitki tedavilerinden örnekler bulunmaktadır.

Son iki bölümde ise hastalık tedavisi ve zararlılarla mücadele için semptom ve nedenlere göre ilaç seçiminde kaynak olarak kullanacağınız İlaç rehberi ve İlaç belirti rehberi ‘mi sundum.